Kolor niebieski — do jakich stylów będzie pasował?

Kolor niebieski daje poczucie spokoju i sprawia, że ​​ludzie czują się we wnętrzach zaaranżowanych przy jego udziale bardziej komfortowo. W dodatku trudno się nim znudzić, ponieważ szeroka gama odcieni — od błękitu i turkusu, przez ultramarynę, morski aż po kobalt czy indygo — zapewnia dużą różnorodność projektową, dzięki czemu łatwo jest odkryć i wykorzystać jego kolejne alternatywy. Dzięki temu odcienie niebieskiego dobrze wyglądają w różnych stylach aranżacji wnętrz. Sprawdźmy, do których z nich niebieski pasuje szczególnie i z jakimi kolorami najlepiej jest go łączyć?

Niebieskie wnętrze niejedno ma imię

Niebieski to kolor czystego nieba, ale i spokojnych krajobrazów, takich jak oceany, jeziora i rzeki. Jako taki sprawdza się jako kolor farby na dużych powierzchniach, dlatego  kolor niebieski chętnie zagości na ścianie, szczególnie w strefach relaksu (które znajdują się zwykle w sypialniach i salonach). Można także zastosować jego odmienne odcienie w różnych elementach wyposażenia, tworząc wielowymiarową i głęboką aranżację. Innym sposobem na wprowadzenie koloru niebieskiego do wnętrza jest dodanie go jako akcentu, co pozwala niejako wstrzyknąć poczucie świeżości do urządzanego pomieszczenia.

Do wyboru mamy wiele odcieni — od jasnych do ciemnych, a wśród kolorów należących do niebieskiej gamy znajdziemy m.in.: błękitny, turkusowy, kobaltowy, lazurowy, niebieski, granatowy, indygo, ultramarynę, szafirowy, morski, chabrowy, akwamarynę, lapis lazuli, cyan, błękit Tiffany’ego, błękit pruski czy petrol blue. Bez wątpienia jest więc w czym wybierać, zobaczmy przykłady!

Jasny niebieski i błękit

Te odcienie uważane są za niezwykle wdzięczne. Ładnie pracują z bielą czy beżami. Tworzą lekkie aranżacje, w których chcemy podkreślić przestrzeń. Podobnie, tworząc bardziej wielowymiarowy projekt, można zestawić błękit z granatem. 

Granat, kobalt lub indygo

Możemy wprowadzić je do wnętrza, malując jedną ze ścian na intensywny odcień — np. tę, na której zawisną plakaty lub zdjęcia. W takim połączeniu kobalt, granat lub indygo będą dobrze komponować się nie tylko z czarno-białymi grafikami, ale także ze złotymi ramkami. 

Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do ścian w tak odważnych odcieniach, możemy wprowadzić je do wnętrza, wybierając sofę, fotel lub krzesła w takich kolorach. Granat to na przykład barwa idealna dla wyrazistych, mięsistych faktur, takich jak welur, aksamit czy plusz.

Turkus i lazur

Wbrew pozorom, kolor niebieski może przypaść do gustu również tym, którzy wybierają bardziej energetyczny i wyrazisty wystrój. Wystarczy sięgnąć po bardziej nasycone odcienie, takie jak turkus czy lazur. Przy tak intensywnych kolorach warto skupić się na jednym charakterystycznym elemencie, który będzie grał „pierwsze skrzypce”. Mogą to być, np.: 

  • fotel 
  • szafka, 
  • krzesła w jadalni,
  • zagłówek w sypialni. 

Ściany w tym kolorze będą ciekawą propozycją dla tych bardziej odważnych. Wówczas jednak warto zadbać o to, aby reszta wystroju była raczej stonowana — np. w odcieniach bieli, beżów i kremów albo szarości.

Jaki kolor pasuje do niebieskiego?

Oto kilka dość uniwersalnych przykładów połączeń, w których większość odcieni niebieskiego sprawdzi się najlepiej.

  • Niebieski, a zwłaszcza stonowany błękit z kroplą szarości, to idealny wybór, np. do relaksującej sypialni. Oba odcienie pomagają się wyciszyć i zrelaksować.
  • Biel i beż. Dobrym wyborem będą dekoracje w odcieniach bieli i naturalnych materiałów (jak bielone drewno, rattan i wiklina). W ten sposób stworzymy sypialnię w stylu morskim, która sprawi, że poczujemy się jak na wakacjach. 
  • Jeśli natomiast połączymy niebieski, a zwłaszcza jego błękitny odcień z pudrowym różem lub stonowanym fioletem, stworzymy przestrzeń w stylu kobiecego buduaru. Do takiego zestawu warto dodać świece i bukiety kwiatów — również te pojawiające się na tekstyliach.
  • Połączenie z niebieskim szałwiowej zieleni pozwala wnieść do wnętrza ciepło i spokój. Wyobraźmy sobie wymarzoną sypialnię w odcieniach błękitu i ozdobioną bujną zielenią — to swoista oaza!
  • Srebro i złoto świetnie współgrają z niebieskim, zwłaszcza jeśli chcemy stworzyć wnętrza w stylu nowoczesnym lub glamour.
  • Czerwony, bordo, żółty i pomarańczowy — wszystkie te kolory w zestawieniu z niebieskim i jego odcieniami działają na zasadzie kontrastu, tworząc unikalne i wyróżniające się wnętrza.
  • Drewno — nie jest tajemnicą, że niebieski dobrze komponuje się z jasną, naturalną strukturą drewna, a jego ciemniejsze odcienie harmonizują z tonami szarości lub ciemniejszymi kolorami, takimi jak dąb lub wiśnia.

Do jakich stylów pasuje kolor niebieski?

Z racji na swoją wszechstronność i ogromną ilość odcieni kolor niebieski odnajdzie się we wnętrzach urządzonych w różnym stylu. Oto kilka przykładów.

Marynistyczny / morski / hamptons

Zestawienie granatu, bieli i akcentów czerwieni pozwala stworzyć wnętrze w stylu morskim lub hamptons. To aranżacje znane z nadmorskich kurortów, które nie są pozbawione takich też dekoracji. Oznacza to, że motywy znane znad morza, jak muszle, róże wiatrów i kompasy czy statki, podobnie jak i elementy wyposażenia zaczerpnięte z morskiej fauny i flory są tu mile widziane.

Nowoczesny

Styl nowoczesny w dość klasycznej odsłonie kontrastuje z niebieskim. Można użyć indygo, kobaltu lub głębokiego granatu na ścianie akcentowej, aby dodać głębi i wyrazistości pomieszczeniu. Połącz go z neutralnymi meblami i dodatkami, aby zrównoważyć bogactwo koloru. Kolory można wprowadzić też poprzez dekoracyjne poduszki, dzieła sztuki lub inne dodatki — np. wazony. 

Japandi

Jak się okazuje, styl japandi, który jest dość wyrafinowaną kombinacją japońskiego minimalizmu z funkcjonalnością charakterystyczną dla stylu skandynawskiego, może mieć też wersję z kolorami. Rezultatem są wyjątkowe wnętrza, które wpisują się w idee ciepła, harmonii i spokoju, czyniąc to za sprawą wyjątkowego akcentu — np. kolorowego zestawu siedzisk. Obłości są tu mile widziane, podobnie jak niebieskie elementy wyposażenia.

Glamour

Styl glamour to urok i blichtr. Takie są również cechy stylu glamour we wnętrzach, który lubuje się w złotych lub srebrnych dodatkach. Jeśli zestawimy je z głębokim granatem na ścianie, stworzymy niezwykle eleganckie wnętrze. To, co jednak ważne, to umiar w ilości dobranych elementów i dekoracji. Inny sposób na styl glamour z odcieniami niebieskiego? Wstawienie sofy, najlepiej w welurowym lub aksamitnym obiciu na lekkich błyszczących nóżkach i dopełnienie całości równie połyskliwymi dodatkami.

Urban jungle

Zieloność roślin znakomicie odnajdzie się w zestawieniu z niebieskim, a zwłaszcza jego jaśniejszymi odsłonami.

Artykuł sponsorowany

Previous post Jak wybrać idealny stół do swojego domu?
Next post Mapa świata na ścianę – wymarzona dekoracja

Dodaj komentarz